Aplikace pro pivovar: obchodníci mají přehled o zakázkách a řidiči o sudech

Když hospodský pravidelně nečistí trubky, pivo hostům nechutná. Pověst tím kazí celému pivovaru. Proto mají obchodníci na starosti širší agendu, než se na první pohled zdá. Naše aplikace na míru jim zajišťuje přehled o objednávkách, zapůjčených pípách i péči o potrubí. Vyvinuli jsme také aplikaci pro řidiče, kteří zaváží pivo do restaurací a musí vědět, kolik sudů mají v autě.

Objednávky, platební morálka, evidence slunečníků i čištění trubek

Velký český pivovar se na nás obrátil v situaci, kdy byli jeho obchodníci zavalení papíry. Běžné objednávky piva nebo limonád řešili po telefonu (volali za jízdy do kanceláře pivovaru, kolik si jaký hospodský objednal) nebo po návratu z terénu přepisovali data z papíru do systému. „V zápisech byly chyby a objednávky trvaly zbytečně dlouho. Běžně se stávalo, že obchodník vozil v autě dva dny papíry. Takže úterní objednávku pivovar vyřídil až ve čtvrtek,“ popisuje výchozí situaci Pavel Tupec, CEO Hyverru.

Situaci obchodníků ještě víc komplikoval charakter práce v gastronomii. Kromě klasické agendy totiž drželi v hlavě, Excelu nebo na papírech informace:

 • o platební morálce hospodských,

 • pronájmu píp, slunečníků a podobného vybavení restaurací

 • nebo pravidelné sanitaci trubek, kterou několikrát týdně vykonává specializovaná firma.

„Ještě složitější to bylo kvůli různým typům zákazníků. Pro hospody, kde se točí jen piva našeho zákazníka, totiž platí jiná pravidla, než pro restaurace, kam náš klient dodává jen nealkoholické nápoje,“ upřesňuje.

Pivovar nás oslovil přes doporučení, brzy jsme narazili na problémy s rozvozem

Měli jsme za sebou dokončenou podobnou aplikaci pro distributora tabákových výrobků. Dorazili jsme na schůzku v pivovaru a zjistili, že kromě obchodu potřebují zefektivnit i fungování rozvozu piva. „Řidič často přijel do restaurace, kde mu hospodský oznámil, že mu včera nevyšla tržba – tak vezme o dva sudy méně, než objednal. Šlo to upravit, ale bylo kolem toho hodně papírování,“ vzpomíná CEO Hyverru a doplňuje, že:

 • řidiči museli neustále kontrolovat počet sudů kvůli odečítání záloh,

 • rozvoz nabíral zpoždění,

 • občas se nějaký sud ztratil (vratné obaly jsou drahé),

 • a kdyby řidiče náhodou zastavili celníci, musel by přesně doložit, kolik piva veze.

Proto jsme se domluvili, že vytvoříme dvě aplikace – první pro obchodníky, druhou pro řidiče.

Čas strávený v terénu jako předpoklad správně fungující aplikace

Strávili jsme několik směn s obchodníky a řidiči, abychom zmapovali, jaké úkony a procesy dělají. Zadání jsme shrnuli do tzv. wireframes a dokumentu, kterému říkáme cílový koncept. „Jeho součástí jsou i vývojové diagramy, které přesně popisují, co obchodník nebo řidič udělá a jaká obrazovka v aplikaci se mu poté zobrazí,“ vysvětluje a dodává, že se jednalo o desítky scénářů, protože např.:

 • jiný postup vyžaduje „kmenová“ restaurace, jiný běžná hospoda, kde se točí piva z více pivovarů,

 • jinak postupuje obchodník při akviziční schůzce a jinak při úvodní návštěvě, kde pouze zjišťuje potenciál spolupráce. 

Promysleli jsme také způsob, jak obě aplikace propojit s interním systémem na řízení obchodu, definovali milníky projektu, harmonogram a pustili se do vývoje.

Obchodníci i řidiči se obejdou bez papírů, zásobování je rychlejší a neztratí se ani sud

Obě aplikace jsme naprogramovali v Javě a fungují na operačním systému Android. Naprogramovali jsme také integrační můstek na propojení s interním systémem firmy

Z pohledu hardwaru běží aplikace:

 • pro obchodní zástupce na klasických mobilních telefonech,

 • pro řidiče na tabletech.

K zařízení se dá navíc připojit termotiskárna, pokud jsou přeci jen potřeba klasické papírové dokumenty.

Aplikace pro obchodníky zpracovává a monitoruje údaje o zákaznících. „Obchodník kdykoliv zkontroluje platební morálku, stav objednávek, nebo se ujisti, že specializovaná firma v restauraci vyčistila trubky – pokud by to hospodský neudělal, poruší dohodu a pivovar mu přestane dodávat pivo,“ shrnuje Pavel Tupec a dodává, že veškeré informace jsou přístupné v reálném čase.

Papírování zásadně ubylo i řidičům. „Dneska jim téměř na všechno stačí aplikace. Když chce hostinský míň sudů, vše se nakliká v aplikaci, kde se to i podepíše. Řidič tak neustále vidí, co veze na korbě, a žádný sud se neztratí,“ uzavírá.

Vyvineme nativní aplikaci i pro vaše obchodníky nebo logistiku

Pokud přemýšlíte nad podobným řešením, jaké usnadnilo fungování pivovaru, ozvěte se. Rádi vám nezávazně představíme možnosti a navrhneme optimální postup – obchodní procesy i logistika se totiž liší firma od firmy a aplikace se musí přizpůsobit vám, ne naopak.

Kontaktujte Petra Pavliše přes e-mail petr.pavlis@hyverr.com nebo telefonem na +420 776 629 083.

Přečtěte si o dalších projektech

Plánujete projekt, při kterém vám pomůže mobilní aplikace?

Nezávaznou konzultací vám nastíníme možnosti a ušetříme spoustu času.

Petr Pavliš
Business Development Manager
+420 776 629 083
petr.pavlis@hyverr.com

Beru na vědomí Zásady o zpracování osobních údajů umístěné na webových stránkách společnosti, které obsahují bližší informace o zpracování osobních údajů. Správcem budou zpracovány pouze ty osobní údaje, které ve zprávě poskytnete, a to pro účely komunikace v souvislosti s předmětem Vaší zprávy a vyřízení Vaší zprávy, přičemž právním důvodem takového zpracování je oprávněný zájem na zodpovězení zprávy a její vyřízení.

Hyverr s.r.o.
Velkopřevorské náměstí 488/5
110 00, Praha 1
Česko
IČ: 03196241

Zásady zpracování osobních údajů

ISO 27001

Compliance