Aplikace, která obchodníkům usnadnila prodej hnojiv a osiva

Aby zemědělec vypěstoval pšenici, ječmen nebo třeba kukuřici, potřebuje kvalitní semena, hnojivo i přívětivé počasí. Vytvořili jsme intranet a mobilní aplikaci, která pomáhá obchodním zástupcům se specifiky zemědělství – zlepšili jsme jim přehled o uzavřených smlouvách, provizích a urychlili sjednávání nových zakázek.

Vrtkavé odvětví se spoustou nepřehledných tabulek

Zásadním specifikem obchodování se zemědělci je role cashflow – dodavatel přiveze objednané osivo a hnojivo před sezónou, ale zemědělec mu mnohdy dokáže zaplatit až po sklizni. Během těch několika měsíců navíc neustále hrozí, že velkou část úrody poničí ranní mrazíky nebo přeháňka s kroupami.

„Proto je v odvětví nezbytné, aby dodavatelé dobře odhadli bonitu odběratelů,“ popisuje CEO Hyverru Pavel Tupec. „Obchodník často dává na dluh, takže potřebuje nějakou garanci, že zemědělec dokáže zaplatit. A firmy jako BOR mají pro obchodníky nastavené limity, kolik na dluh můžou jakému zákazníkovi prodat. Roli hraje historická platební morálka, majetek společnosti nebo výměra, na které hospodaří.“

Z prodejů se mimo jiné odvozuje i odměna pro obchodní zástupce a systém provizí je poměrně komplikovaný – roli hraje výše objednávky, slevy nebo také délka splatnosti. „Ve výsledku se obchodník pořád hrabe v tabulkách a počítá na kalkulačce, kolik si vydělá. Mnohdy se to dozví až na konci kvartálu, když už toho moc nezmění,“ vysvětluje.

Kdo je to BOR

Obchodník s osivy, hnojivy, prostředky na ochranu rostlin a dalšími zemědělskými komoditami. Česká firma se sídlem ve Unhošti, kterou v roce 2020 převzala rakouská RWA AG. Dnes firma na českém trhu působí pod jménem RWA Czechia.

Vytvořte nástroj pro obchodníky, abychom jim usnadnili práci

BOR u nás poptal IT řešení, které obchodníkům v terénu dodá přehled o provizích a urychlí uzavírání smluv. „Obchodníci se totiž často dostávali do situace, kdy od nich zákazník chtěl objednat víc, než jim umožnil dopředu schválený limit. Tak přišlo na řadu vyplňování tabulek, převážení papírů po republice a přepisování dat do systému. Co by šlo se správnou technologií vyřešit v řádu hodin trvalo několik dnů,“ vzpomíná na začátek spolupráce CEO Hyverru.

Nejprve jsme strávili několik dnů v terénu s obchodníky, abychom do detailu pochopili, co všechno obnáší jejich práce. Po domluvě s vedením BORu jsme se rozhodli práci rozdělit do několika etap a postupovat agilně. Z technologií jsme zvolili:

  • JavaScript a HTML,

  • framework od Microsoftu .NET,

  • Microsoft SQL Reporting Services (na tiskové výstupy).

Intranet a mobilní aplikace na míru

Jako první úkol jsme stanovili vytvoření intranetu pro obchodní zástupce. „Vyvinuli jsme intranet, přes který obchodník rychle najde údaje, které potřebuje. Párkrát klikne a vyjede si sestavu svých zakázek za libovolné období, třeba s nejvyšší marží nebo po splatnosti,“ popisuje s tím, že intranet čerpá data z firemního ERP Dynamics NAV od Microsoftu.

Poté jsme se přesunuli k další části projektu – mobilní aplikaci na uzavírání smluv. „Tady šlo zejména o tu vzpomínanou bonitu zákazníků. Když zemědělec chtěl objednat nad rámec, zadal obchodník požadavek přes mobil, odkud se úkol automaticky propsal do firemního ERP a dostal se na stůl kolegovi z kanceláře,“ říká a doplňuje: „Aplikace obchodníkovi usnadňuje práci i tím, že do žádosti o posouzení automaticky vyplní všechny potřebné údaje z ERP jako IČ, DIČ nebo rozloha půdy.“

Ušetříme desítky hodin práce měsíčně i vašim obchodníkům

Spolupráce s BORem trvala od úvodních schůzek po nasazení nativní aplikace přibližně 2 roky. „Pracovali jsme ve vlnách, takže tam byly měsíce intenzivní práce a pak období bez vývoje, kdy jsme jen sbírali zpětnou vazbu od lidí z terénu,“ uzavírá Pavel Tupec. Intranet a aplikace ušetřily každému obchodníkovi jednotky hodin měsíčně a ti navíc získali rychlý přehled o odměnách, čímž jsme jim zvýšili motivaci.

Rádi získané zkušenosti využijeme i při přípravě vašeho projektu. Začněte nezávaznou konzultací. Během 30 minut probereme vaše plány a navrhneme řešení.

Ozvěte se Petru Pavlišovi na petr.pavlis@hyverr.com nebo na +420 776 629 083.

Přečtěte si o dalších projektech

Plánujete projekt, při kterém vám pomůže mobilní aplikace?

Nezávaznou konzultací vám nastíníme možnosti a ušetříme spoustu času.

Petr Pavliš
Business Development Manager
+420 776 629 083
petr.pavlis@hyverr.com

Beru na vědomí Zásady o zpracování osobních údajů umístěné na webových stránkách společnosti, které obsahují bližší informace o zpracování osobních údajů. Správcem budou zpracovány pouze ty osobní údaje, které ve zprávě poskytnete, a to pro účely komunikace v souvislosti s předmětem Vaší zprávy a vyřízení Vaší zprávy, přičemž právním důvodem takového zpracování je oprávněný zájem na zodpovězení zprávy a její vyřízení.

Hyverr s.r.o.
Velkopřevorské náměstí 488/5
110 00, Praha 1
Česko
IČ: 03196241

Zásady zpracování osobních údajů

ISO 27001

Compliance